W 2020 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Mrowinie obchodzi 120-lecie powstania. Z tej okazji powstał Komitet Fundatorów Sztandaru dla OSP Mrowino. Celem Komitetu jest ufundowanie sztandaru dla naszej jednostki. Obecny sztandar jest już nieregulaminowy i liczy 40 lat.

Wszystkich chętnych, którzy chcą wesprzeć tę inicjatywę zapraszamy do kontaktu. Każda osoba, która przekaże na ten cel dowolną kwotę zostanie wpisana do Księgi Pamiątkowej. Osoby, które wpłacą znaczne kwoty zostaną wyróżnione  pamiątkowym gwoździem. Niech będzie to pamiątkowa cegiełka i deklaracja wsparcia dla OSP Mrowino jak i podziękowanie za trud i poświęcenie naszych strażaków!

Obecny sztandar

W 1980 r. w osiemdziesiątą rocznicę powstania jednostki zakupiony został sztandar OSP Mrowino, który poświęcił Ks. Kanonik Jakub Przewoźny. Środki na jego zakup pochodziły ze zbiórki wśród lokalnej społeczności. Lista darczyńców znajduje się w archiwach jednostki a sam sztandar służy nam po dzień dzisiejszy.

Na stronie głównej płatu sztandaru – koloru czerwonego (awers), znajduje się napis „W SŁUŻBIE OJCZYZNY LUDOWEJ” i znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z orłem bez korony. Natomiast po stronie odwrotnej – niebieskiej (rewers) znajduje się napis „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W MROWINIE 1900 1980” oraz hełm na tle skrzyżowanych toporków z wieńcem z liści laurowych w kolorze srebrnym.
Na jego drzewcu znajdują się pamiątkowe gwoździe z głowicą w kształcie tarczy upamiętniające fundatorów.

Przyglądając się bliżej temu sztandarowi możemy zatem znaleźć sporo symboli, które nie pasują już do czasów obecnych m.in. Orzeł bez korony, Ojczyzna Ludowa, srebrny wieniec laurowy (obecnie powinien być złoty).

120-lecie istnienia OSP Mrowino jest idealną okazją do ufundowania nowego i regulaminowego sztandaru dla naszych strażaków.

Z dokumentów oraz wspomnień wynika, że uroczystość błogosławieństwa sztandaru miała miejsce w dniu 12.11.1980 r.

Jak wyglądają gwoździe fundatorów?

Chyba każdy choć raz widział obecny sztandar OSP Mrowino i jest w stanie go opisać. Jednak sporym zaskoczeniem może być to, co znajduje się na jego drzewcu. W tym miejscu bowiem wbite są gwoździe części fundatorów z 1980 r.
Na nowym sztandarze również będziemy mogli podziwiać symboliczne tarcze nowych fundatorów. Jak będą one wyglądać? Będą to gwoździe z głowicą w kształcie tarczy, z ręcznie wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem (lub nazwą) i miejscowością (lub sprawowaną funkcją) fundatora. Będą one srebrne lub złote. Zdjęcie przedstawia przykładowe tarcze.

Szczegółowe informacje:

Wpłaty można dokonywać:

– przelewem – na rachunek OSP Mrowino 80 9043 1041 2041 0023 9093 0001 tytułem: KOMITET FUNDATORÓW SZTANDARU DLA OSP MROWINO,

– gotówką – wpłaty do kasy można dokonywać u Skarbnika Komitetu Pani Pauliny Goraj tel. 508 296 883

Każdy z Fundatorów zostanie wpisany do Księgi Pamiątkowej, jak również będzie miał możliwość dokonania własnego wpisu. Szczegóły będą omawiane indywidualnie.

1) bez względu na wysokość wpłaty – fundator zostanie wpisany do Księgi Pamiątkowej;

2) wpłata od 300,00 zł – fundator otrzyma imienny gwóźdź do drzewca sztandaru z tarczą koloru srebrnego;

3) wpłata od 500,00 zł – fundator otrzyma imienny gwóźdź do drzewca sztandaru z tarczą złoconą.

Kontakt:

• Przewodnicząca Komitetu Fundatorów Sztandaru dla OSP Mrowino – Magdalena Małyszka – telefon: 692 162 702, e-mail: [email protected]
  • Skarbnik Komitetu Fundatorów Sztandaru dla OSP Mrowino – Paulina Goraj – telefon: 508 296 883