„Strzeżcie honoru tego sztandaru jak źrenicy oka”

„Przyrzekamy, że honoru tego sztandaru nie splamimy”

Kolejna karta historii OSP Mrowino została zapisana.

29.08.2021 r. ta data na długo zostanie zapamiętana, bowiem tego dnia Komitet Fundatorów Sztandaru przekazał nowy sztandar druhom z OSP Mrowino

Wszystko rozpoczęło się o godz. 14 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Cerekwicy. Po wprowadzeniu do kościoła pocztów sztandarowych nastąpiło uroczyste pożegnanie starego sztandaru. Sztandar niósł sztandarowy druh Leszek Małyszka, dowódca pocztu druh Marek Goraj i asystujący druh Andrzej Małyszka.

Nowy sztandar został natomiast wprowadzony do kościoła w procesji liturgicznej. Sztandar niosła sztandarowa Magdalena Małyszka, dowódca pocztu Weronika Pawlak oraz asystująca Agnieszka Kaczmarek.  Mszy Św. przewodniczył Ks. Kanonik Henryk Demut, homilię wygłosił Ks. Proboszcz Andrzej Magdziarz. W imieniu Ks. Kanonika Krzysztofa Młynarczyka w Mszy Św. asystował Ks. Prałat Stefan Komorowski. Podczas Eucharystii Ks. Andrzej Magdziarz pobłogosławił nowy sztandar.

Po zakończeniu Mszy Św. przy akompaniamencie Rokietnickiej Orkiestry Dętej nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pododdziałów i wszystkich gości do szkoły w Cerekwicy.

Uroczystość na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Cerekwicy rozpoczęła się od wprowadzenia pododdziałów a następnie pocztów sztandarowych. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiły najważniejsze momenty. Odczytany został Akt Fundacyjny Sztandaru, fundatorzy przybili pamiątkowe gwoździe do drzewca i odebrali dyplomy fundatorów. Punktem kulminacyjnym było przekazanie przez Przewodniczącą Komitetu Fundatorów Sztandaru Panią Magdalenę Małyszkę sztandaru Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego Ryszardowi Kamińskiemu, który dalej przekazał go Prezesowi OSP Markowi Gorajowi. Następnie Prezes OSP Mrowino wręczył sztandar ślubującemu pocztowi sztandarowemu.

Podczas uroczystości decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów sztandar OSP Mrowino oraz Jednostka zostali odznaczeni medalem 100 lecia powstania Policji Państwowej za zasługi dla NSZZ Policjantów. Medal wręczył asp. szt. Tomasz Klonowski.

Natomiast Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego im. Gen. Stanisława Taczaka Odznaką Honorową „Semper Vigilant” (wiecznie czuwający) został odznaczony Naczelnik OSP Mrowino a zarazem Komendant Gminny druh Leszek Małyszka.

Nad oprawą muzyczną całego wydarzenia czuwała niezawodna Rokietnicka Orkiestra Dęta na czele z dyrygentem Zbigniewem Starostą.

Po zakończeniu uroczystości goście mogli wpisać się do Księgi Pamiątkowej, zwiedzić wystawę strażacką.

W imieniu Komitetu Fundatorów Sztandaru oraz OSP Mrowino chcieliśmy podziękować wszystkim przybyłym gościom oraz gościom zaproszonym, fundatorom sztandaru druhnom i druhom z innych jednostek.

Serdeczne podziękowania należą się Szkole Podstawowej w Cerekwicy, w której mogliśmy zorganizować całe wydarzenie i czuć się jak u siebie. Nasza uroczystość nie była by tak wspaniała, gdyby nie oprawa muzyczna, którą zapewniła perfekcyjna Rokietnicka Orkiestra Dęta na czele z dyrygentem Zbigniewem Starostą.

Gratulacje i pozytywne komentarze, które cały czas do nas spływają przerosły nasze oczekiwania. Jesteśmy dumni z tego, że razem udało nam się ufundować i przekazać druhom nowy sztandar. Wszyscy razem jesteśmy już zapisani na kartach historii jednostki OSP Mrowino.

W 2020 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Mrowinie obchodziła 120-lecie powstania. Z tej okazji powstał Komitet Fundatorów Sztandaru dla OSP Mrowino. Celem Komitetu było ufundowanie sztandaru dla naszej jednostki.

Stary sztandar OSP Mrowino 1980-2020

W 1980 r. w osiemdziesiątą rocznicę powstania jednostki zakupiony został sztandar OSP Mrowino, który poświęcił Ks. Kanonik Jakub Przewoźny. Środki na jego zakup pochodziły ze zbiórki wśród lokalnej społeczności. Lista darczyńców znajduje się w archiwach jednostki a sam sztandar służy nam po dzień dzisiejszy.

Na stronie głównej płatu sztandaru – koloru czerwonego (awers), znajduje się napis „W SŁUŻBIE OJCZYZNY LUDOWEJ” i znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z orłem bez korony. Natomiast po stronie odwrotnej – niebieskiej (rewers) znajduje się napis „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W MROWINIE 1900 1980” oraz hełm na tle skrzyżowanych toporków z wieńcem z liści laurowych w kolorze srebrnym.
Na jego drzewcu znajdują się pamiątkowe gwoździe z głowicą w kształcie tarczy upamiętniające fundatorów.

Przyglądając się bliżej temu sztandarowi możemy zatem znaleźć sporo symboli, które nie pasują już do czasów obecnych m.in. Orzeł bez korony, Ojczyzna Ludowa, srebrny wieniec laurowy (obecnie powinien być złoty).

120-lecie istnienia OSP Mrowino jest idealną okazją do ufundowania nowego i regulaminowego sztandaru dla naszych strażaków.

Z dokumentów oraz wspomnień wynika, że uroczystość błogosławieństwa sztandaru miała miejsce w dniu 12.11.1980 r.

Jak wyglądają gwoździe fundatorów?

Chyba każdy choć raz widział sztandar OSP Mrowino i jest w stanie go opisać. Jednak sporym zaskoczeniem może być to, co znajduje się na jego drzewcu. W tym miejscu bowiem wbite są gwoździe części fundatorów z 1980 r. oraz 2020 r.  Jak one wyglądają? Są to gwoździe z głowicą w kształcie tarczy, z ręcznie wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem (lub nazwą) i miejscowością (lub sprawowaną funkcją) fundatora. Są one srebrne lub złote. Zdjęcie przedstawia przykładowe tarcze.

Kontakt:

• Przewodnicząca Komitetu Fundatorów Sztandaru dla OSP Mrowino – Magdalena Małyszka – telefon: 692 162 702, e-mail: [email protected]
  • Skarbnik Komitetu Fundatorów Sztandaru dla OSP Mrowino – Paulina Goraj – telefon: 508 296 883