Ciekawostka o OSP Mrowino

🔥Ciekawostka o OSP Mrowino🔥
🔹Ochotnicza Straż Pożarna w Mrowinie jak dobrze wiemy obchodzi w tym roku 120-lecie istnienia. Na tą okoliczność już jakiś czas temu otworzyliśmy nasze archiwa. Chcieliśmy jeszcze bardziej poznać naszą historię. Zbieraliśmy (i nadal zbieramy) stare dokumenty, zdjęcia, wspomnienia i historie dotyczące naszej jednostki. Zwieńczeniem naszej pracy miała być (ale i będzie) specjalna wystawa przedstawiająca losy straży pożarnej w Mrowinie od 1900 r.
🔹Zanim jednak spotkamy się na wystawie uchylimy rąbka tajemnicy i pokażemy niektóre dokumenty.
🔹W okresie międzywojennym strażacy z Mrowina sprawdzali poszczególne gospodarstwa. Weryfikowali to czy na stodole wiszą pomalowane na czerwono wiadra, czy każdy jest w posiadaniu tłumic i bosaków. Na bramie gospodarstwa wisiała tabliczka informująca strażaków jaki sprzęt mogą tutaj znaleźć. Jeden gospodarz miał beczki, inny konie. W Gazecie Szamotulskiej z 15 lipca 1930 r odnajdujemy wzmiankę o walce z częstymi pożarami. Artykuł potwierdza, że każdy właściciel nieruchomości zobowiązany był do posiadania wiadra, siekierki, tłumicy i beczki z wodą. Stróże nocni byli natomiast wyposażeni w trąbki. W tamtym okresie stróżem nocnym był Pan Michał Fabiś. OSP Mrowino w swoich zbiorach posiada trąbkę z tamtego okresu, którą przekazał nam Pan Piotr Stanicki. Bardzo się cieszymy z tego ważnego dla naszej jednostki eksponatu i jeszcze raz dziękujemy za jej przekazanie.