Drzwi Otwarte 2018

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku w przeddzień Dnia Strażaka tzn. 3 maja druhowie z OSP Mrowino obchodzili swoje święto.

Wszystko rozpoczęło się Mszą Św. o godz. 11:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cerekwicy, którą odprawił ks. proboszcz Marek Tarło-Jawtok. Brali w niej udział druhowie z OSP Przybroda, OSP Mrowino wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą.

Uroczysta oprawa, procesyjne wprowadzenie do kościoła jednostek wraz ze sztandarem nadały temu wydarzeniu szczególnej rangi. Ksiądz Proboszcz Marek Tarło-Jawtok podziękował wszystkim strażakom za oddanie oraz poświęcenie z jakim wykonują swoją pracę i pobłogosławił wozy strażackie.

Już chwilę po zakończonej Eucharystii można było zaobserwować wzmożony ruch przy naszej remizie. Wszystko za sprawą odbywających się od godz. 14:30 Drzwi Otwartych naszej jednostki.

Przygotowania do tego wydarzenia właśnie miały swój finał! Druhowie z OSP Mrowino już po raz kolejny (i na pewno nie ostatni) zaprosili wszystkich chętnych do odwiedzenia jednostki i spróbowania swoich sił w byciu strażakiem.

W tym roku gościem specjalnym była Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 4 z Poznania.

Jak co roku na wszystkich przybyłych czekało mnóstwo atrakcji! Pokaz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – młodzież zaprezentowała m.in. symulację różnych wypadków i pokazała jak prawidłowo się zachować i wezwać pomoc.

Każdy mógł również zobaczyć jakiego sprzętu używają strażacy do niesienia pomocy przy skutkach anomalii pogodowych, wypadkach samochodowych, pożarach itp. Były to wszelkiego rodzaju piły, pilarki, nożyce, rozpieraki, węże, prądownice, gaśnice, itp.

Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyła się hydronetka, której można było użyć do gaszenia płomieni w oknach domku.

Nie lada wyzwaniem było ubranie się w mundur bojowy wraz z pełnym ekwipunkiem oraz z aparatem ODO na plecach. Nielicznym udało się w tym stroju i z hooliganem w ręku przebiec dookoła remizy.

Odpowiedzieliśmy również na wiele pytań dotyczących stroju oraz sprzętu do przenoszenia owadów błonkoskrzydłych.

Nasze wozy strażackie od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, podobnie było również i w tym roku. Każdy chciał zostać kierowcą i zawieźć swoich druhów na akcję!

Specjalną atrakcję przygotowali strażacy z JRG-4. Był to nagły atak zimy w piękny majowy dzień. Jednak tym razem nikt się nie smucił z powrotu zimy, ale każdy ochoczo i z uśmiechem na twarzy wbiegał do piany, która opanowała prawie całą ul. M. Kopernika. Strażacy z JRG-4 stanęli na wysokości zadania i jak nigdy zasypali nas pianowym śniegiem. Serdecznie im za to dziękujemy i już zapraszamy do nas w przyszłym roku!

Na wszystkich przybyłych czekały również fotobudki z motywami strażackimi, malowanie twarzy, pyszne ciasto i bardzo smaczna grochówka.

Tego dnia dopisała nie tylko pogoda, ale przede wszystkim licznie odwiedzający nas goście. Uśmiechy na twarzach dzieci i dorosłych, jak również wiele słów uznania, które usłyszeliśmy tego dnia wskazują, że Drzwi Otwarte OSP Mrowino 2018 możemy uznać za bardzo udane! Cieszymy się, że odwiedzają nas osoby nie tylko z naszej gminy. Nasze Drzwi Otwarte cieszą się również dużą popularnością w sąsiednich gminach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili mury naszej jednostki!

W głowach mamy już kolejne pomysły, także już dzisiaj zapraszamy na Drzwi Otwarte OSP Mrowino 2019, które tradycyjnie odbędą się 3 maja!

Zarząd i druhowie OSP Mrowino serdecznie dziękują osobom i firmom, które pomogły w organizacji Drzwi Otwartych:

• Karczmie u Tomasza – Tomasz Kaniewski – nasz druh uraczył wszystkich wspaniałą grochówką,
  • Piekarni Piotr Łakomy – za pyszny i prawdziwie wiejski chleb,
  • Pani Dominice Błędkowskiej oraz Pani Katarzynie Bartnik – niekończąca się kolejka i przepięknie pomalowane twarze dzieci na długo pozostaną w naszej pamięci,
  • Strażakom z JRG-4 Poznań,
  • Księdzu proboszczowi Markowi Tarło-Jawtok za uroczyste odprawienie Mszy Świętej
  • naszym rodzinom oraz rodzicom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej za smaczne wypieki, słodycze, wsparcie i wszelaką pomoc.