Partner – Ochotnicza Straż Pożarna w Mrowinie wraz z 36 Partnerami i Partnerem
wiodącym: Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka został Beneficjentem nowego projektu Unijnego pt. „Ratujmy życie! Ochotnicze służby ratunkowe pierwsze na miejscu (pierwszy ratownik – first responder)”, realizowanego w oparciu o umowę FEWP.02.05-IZ.00-0001/24.
Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa na terenie Wielkopolski dzięki wsparciu systemu ratownictwa i służb ratowniczych woj. wielkopolskiego przez wdrożenie programu PIERWSZY RATOWNIK, w tym:
o doposażenia w sprzęt 37 OSP działających w ramach KSRG, odpowiedzialnych za prowadzenie akcji ratowniczych i usuwanie skutków zjawisk katastrofalnych oraz systemu ostrzegania społeczeństwa przed klęskami żywiołowymi, ich monitorowania (aplikacji),
o nabycia kompetencji przez 3000 strażaków-ochotników z zakresu pierwszej pomocy
DZIAŁANIA PROJEKTOWE:
1. Zakup i wdrożenie systemu ostrzegania, monitorowania skutków klęsk i awarii środowiskowych/aplikacji PIERWSZY RATOWNIK, na obszarze Wielkopolski
o ma na celu powiadomienia o zagrożeniach na skutek klęsk i awarii środowiskowych, meteorologicznych;
o Będzie informować przeszkolonych strażaków – ochotników o precyzyjnym miejscu katastrofy – zagrożeniu życia i potrzebie udzielenia pierwszej pomocy przez „pierwszych ratowników”, do momentu przyjazdu służb ratunkowych, co przyczyni się do wypełnienia luki tzw. łańcucha przeżycia
o System składać się będzie m.in. z oprogramowania i aplikacji, którą można będzie zainstalować na sprzęcie typu: smartfon, tablet, desktop, na systemy Android i iOS.
o Aplikacja będzie posiadała mapę AED, bazę zarejestrowanych pierwszych ratowników, w tym znajdujących się w stanie gotowości.
o Zawierać będzie odpowiednie funkcjonalności dotyczące zgłaszania gotowości ratownika, zgłaszania zagrożenia, reagowania i monitorowania przypisane do typu użytkownika (m.in. poszkodowany – np. osoba potrzebująca pomocy, bliski takiej osoby lub przypadkowy świadek, pierwszy ratownik i administrator systemu.
o W przypadku otrzymania powiadomienia przeszkoleni ratownicy od razu mogą:
– uzyskać informację o dokładnej lokalizacji miejsca zagrożenia życia człowieka;
– odległości znajdowania się danego ratownika od miejsca zdarzenia
– wezwać odpowiednie służby w celu usunięcia skutków powstałych awarii.
o Możliwe będzie monitorowanie wykorzystania aplikacji i efektywności jej funkcjonalności, w tym liczby podjętych działań przez danego strażaka – ochotnika (uczestnika projektu) z kompetencjami
o Możliwe będzie zgłaszanie potrzeby uzupełnienia elementów wyposażenia zestawów modułowych służących do udzielania pierwszej pomocy.
2. Doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych w specjalistyczny sprzęt
wzrost możliwości działalności ratowniczej 37 OSP dzięki doposażeniu w specjalistyczny sprzęt:
• 35 OSP otrzyma:
o narzędzia hydrauliczne (w skład zestawu wchodzą: agregat hydrauliczny, wąż przedłużający, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, cylinder rozpierający, zestaw 6 pokrowców, zabezpieczenie Airbag kierowcy (2 sztuki w torbie), osłona zabezpieczająca poszkodowanego, wybijak do szyb hartowanych, nóż do cięcia pasów, mata narzędziowa.)
o motopompę pożarniczą
o Sprężarkę
o AED
o zestawy modułowe służące udzieleniu pierwszej pomocy
• 1 OSP– otrzyma Drona wraz z wyposażeniem, w tym oprogramowaniem do prowadzenia testów potencjału oraz możliwych scenariuszy
• Zakup 3000 specjalistycznych modułów służących ratowaniu życia
3. Organizacja szkoleń: Kurs pierwszej pomocy i Kurs instruktorski pierwszej pomocy
Prowadzone będą w formie 2 rodzajów szkoleń:
A) Kurs pierwszej pomocy w zakresie: klęsk żywiołowych, zjawisk katastrofalnych i ich przeciwdziałaniu oraz sytuacji zagrożenia życia i udzielania pomocy, celem nabycia kompetencji w zakresie pierwszej pomocy.
o Szkolenie przewidziano dla 3000 osób, z każdego powiatu woj.wlkp.
o Jedno szkolenie będzie trwało 2 dni, po 8 godz. Dziennie
o Szkolenia zostaną przeprowadzone w 250 grupach po 12 osób przez 36 mscy. 1 grupę poprowadzi 2 trenerów.
o Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe.
o Program szkolenia obejmuje 6 modułów temat., po 3 moduły każdego dnia, obejmujących tematykę: bezpieczeństwa – klęsk żywiołowych, zjawisk katastrofalnych i ich przeciwdziałania, RKO AED, pediatryczny, krwotoki, pilna pomoc, stany nagłe.
o Program będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej
B) Kurs instruktorski pierwszej pomocy” w zakresie metodyki nauczania podczas kursu ww.
o Kurs przewidziano dla 48 strażaków, którzy wcześniej ukończyli kurs pierwszej pomocy.
o Kurs będzie odbywał się 2 dni po 8 godzin, łącznie 16 godzin.
o Szkolenie instruktorskie przygotowuje do merytorycznego prowadzenia kursów od strony zastosowanych metod i technik dydakt. wykorzystywanych podczas nauki osób dorosłych.
o Szkolenie odbędzie się w 2 grupach po 24 osoby. Każdą grupę poprowadzi 4 trenerów.
4. Działania edukacyjne dla mieszkańców woj. wlkp.
– Działania edukacyjne prowadzone jest w formie organizacji spotkań informacyjno-edukacyjnych, dzięki którym nastąpi wzrost świadomości i postaw w zakresie edukacji i wzorców zachowań w przypadku wystąpienia gwałtownych i katastrofalnych zjawisk pogodowych i ich skutków oraz ochrony środowiskowej, promowaniu postaw obywatelskich w zakresie niesienia pomocy w wyniku skutków zjawisk katastrofalnych.
– Mieszkańcy dowiedzą się o: programie PIERWSZY RATOWNIK, koordynacji działań ratowników na poziomie subregionów, roli i najaktywniejszych PIERWSZYCH RATOWNIKACH, zmianach w systemie i sposobach ratownictwa.
– Spotkania przewidziane są dla min. 12 grup, łącznie dla ok. 400 osób, w zależności od subregionu,
– Spotkanie będzie miało charakter teoretyczny i praktyczny – prowadzone będą mini-kursy związane z ratownictwem człowieka, obsługą aplikacji PIERWSZY RATOWNIK (w momencie funkcjonowania)
5. Infrastruktura towarzysząca – remont i doposażenie dwóch sal szkoleniowych w OSP
Stworzenie 2 dodatkowych ośrodków szkoleniowych OSP w: Skokach i Włoszakowicach.
W ramach zadania nastąpi remont sal we wskazanych OSP oraz wyposażenie sal w niezbędne meble i sprzęty dydaktyczne.
GRUPA DOCELOWA:
Grupę docelową projektu stanowią wszystkie osoby, przebywające oraz mieszkające na terenie województwa wielkopolskiego, które będą mogły skorzystać z szybszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub wystąpienia klęski dzięki pomocy tzw. Pierwszych ratowników.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą członkowie 37 OSP przewidzianych w Projekcie oraz 3000 strażaków-ochotników, będących uczestnikami prowadzonych działań edukacyjno-szkoleniowych z zakresu pierwszej pomocy, a także 48 strażaków którzy wcześniej ukończyli kurs pierwszej pomocy. Dodatkowo odbiorcami będzie ok. 400 osób – mieszkańców woj. Wielkopolskiego, uczestniczących w działaniach edukacyjnych.
PRODUKTY PROJEKTU:
• Inwestycje w nowe lub zmodernizowane systemy monitorowania, gotowości, ostrzegania i reagowania w kontekście klęsk żywiołowych i katastrof w przypadku klęsk żywiołowych–800 000,00zł;
• Liczba jednostek służb ratowniczych doposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof-37.
EFEKTY PROJEKTU:
o zwiększenia powierzchni województwa wielkopolskiego objętej środkami ochrony przed niekontrolowanymi sytuacjach zagrażających życiu i środowisku
o zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców województwa wielkopolskiego
o podniesienie rangi woj. wlkp. przez rozwój inicjatyw wspólnych, publicznych i prywatnych celem łagodzenia skutków zmian klimatu
o promowanie edukacji i nabycia kompetencji. przez osoby dorosłe z woj. wlkp. przydatnych w akcjach ratunkowych.
REZULTATY PROJEKTU:
– Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed klęskami żywiołowymi związanymi z klimatem (oprócz powodzi lub niekontrolowanych pożarów)
– Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed niekontrolowanymi pożarami
Wartość projektu : 20 388 593,20 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 14 271 177,29 zł